Negatiivisella tavalla henkilöönmenevä keskustelu mainittu useaan otteeseen. Mutta otetaas esille kolikon toinen puoli: keitä YV-keskustelijoita arvostat, kenen kirjoitukset tekevät tästä palstasta mukavaa luettavaa, kenen nettipersoonalle tarjoaisit virtuualikaljan? Saa myös perustella. Yksi sääntö: älä käytä tätä ketjua käänteiseen arvosteluun tyyliin “toisin kuin xxx, yyy postaa kivasti”.
Aloitan itse, in no particular order:
- Pieni Merenneito: huumörmeister, jonka kirjoituksissa on aina hyvä meininki, silloinkin kun meininki ei oo niin hyvä. Itseironia kohdillaan, ei sorru jankkaamaan. Puhtain hella.
- lumikko: jaksaa ja osaa perustella sanomansa ja onnistuu usein tekemään tämän lyhyen napakasti olematta kuitenkaa kuivankälppeä.
- Smurf: postaa suhteellisen vähän, useimmiten asiaa, silloin kun ei asiaa, saa hymyilemään.
- Kyttyrä: emmä oikeestaan ees tiedä miksi, mut jäbästä jota en oo koskaan tavannu, jääny hyvät fiilikset. Postauksissa harvoin mitään negailua, paljon pyöräilyn ja askartelun iloa. Odotan laminointiexperimenteille jatkoa.
…ja varmasti monia muitakin, nää nyt tuli tänä aamuna ekana mieleen.