Muutama päivä joululomaa taas. Perhe- ja kaveripiiriin on siunaantumassa lapsosia siihen tahtiin, että niiden kuljettamisen logistisiin ongelmiin olisi joten varauduttava. Onneksi on pyöräromua vieläkin runsaasti nurkissa.
Popparit ja limu esiin!
Pakollinen kinkun syönti ja ulkotuliensytyttelytauko. Ei kannattais paljon tuijotella tollaseen Ikaroksen liekkiin.
Hetkinen, onks Nina raskaana?
Onnee ja terveisiä ja hyvää jouluu
Ei, herranjumala! Meillä ei käytetä edes paikattuja kumeja.
Ajattelin työstökoneiden puutteessa tehdä ohjainputken hitsaamalla vanhan runkoputken päihin puoliksi leikatun emäputken.
Woohoo!
Pisteet Jupiter Lomalle. Aww yiss!
Jatkoin tänään kasaamalla rungon jatkoputken ja ohjainputken yhteen. Hitsasin tietenkin väärin ainakin kolme kertaa ja yhtä monta kertaa purkiin ja tein uudestaan. Blaaah. Jos polttais tupakkaa, vois välillä pittää tauon ja tuumailla ja ehkä jopa välttää jonkun virheen.
OMFG, saattapi tulla aika asiallinen.
Hyvältä näyttää! Joko tiedätte, tuleeko tästä pinkki vai baby blue?
Saako näitä tilaustyönä?
Hyvä jos motivaatio riittää tämän saamiseen valmiiksi. Ja tästä tulee harmaa kun on jo pinkit vanteet. Rapharahti 4eva.
Tsemppiä kasaukseen Olisi ollut moiselle käyttöä. Ns. puolivalmistekkin piisais. Eli ne kettumaisimmat hommat valmiiksi tehtynä
Lyhensin runkoa 10 senttiä. Jos näitä pitäis tehdä ykskin lisää niin kannattais ensin kasata jonkinlainen jigi, on nimittäin työlästä saada runko suoraksi ja kaikki putket samaan linjaan. Ajattelin etuosaan kasata jonkinlaisen vanerilaatikon niin, että ite laatikko toimii kantavana elementtinä. Säästyisi vähän painoa. Nyt loppu putketkin varastosta kesken enkä saa vanhaa ruotoputkee pidennettyä ohjaustangon akseliksi.
Mielenkiinnolla odotan lopputulosta! Multa löytyy kans vastaava runko, jonka jatkaminen käynyt mielessä…
Oliks tässä nyt minkä kokoiset kiekot? Mun romussa 22":set.
Mulla on yhdet tornijoposta jääneet 24 tuumaset kiekot, joita meinasin käyttää. Alkuperäset saatto olla jopa isommat. Oli muuten käsittämättömän kovaa terästä tuo rungon jatko, hyvä kun sai poranterällä reiän. 35 millisen reiän tekoon ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin kulmahiomakoneella leikkaaminen.
Huomenna aukee rautakauppa ja saa lisää matskua.