Vapaasti pyörivä takapyörä
tnts @ 11:25, 21. 10. 2010Matemaatikot vakuuttavat, että pyöräilijä käyttää jalkojaan ja sääriään kaksi kertaa enemmän kuin olisi tarpeellista. Vapaasti pyörivällä takapyörällä tulee tämä tarpeeton ponnistus vältetyksi ja huvi mäkien laskemisesta tulee melkoista suuremmaksi, kun voidaan heretä polkemasta ja antaa jalkojen tyyneesti levätä polkimilla. Myös myötä tuulessa ja muutenki kun määrätty nopeus on saavutettu on vapaalla pyörällä suuri merkitys.
Kun viime vuonna yleisemmin otimme tämän n.k. utuuden käytäntöön, olimme vakuutettuja, että se herättäisi ansaittua huomiota, sillä ne edut, joita vapaalla takapyörällä varustetulla polkupyörällä on, eivät ole vähäiset. Vaikka rakenteessa onkin vielä yhtä ja toista vajavaisuutta, on kuitenkin tunnustettava, että vapaasti pyörivän pyörän koneisto toimii yleensä hyvin, sillä niistä muutamista päälle 130 vapaalla pyörällä varustetusta Clevelandista, jotka viime vuonna möimme (=24% koko myydystä Cleveland-määrästä) on ainoastaan 12 kpl toiminut tyydyttämättömästi ja nämä kaikki ovat olleet samaa mallia.
Tänä vuonna on meillä kaupassa kolme vapaata pyörälajia nim 1:o vapaa pyörä käsijarrulla hinta ylimääräistä S:mk 10; 2:o vapaa pyörä takapyöräjarrulla hinta S:mk 35 ylimmääräistä ja 3:o vapaa pyörä yhdistetyllä keskiöjarrulla, hinta S:mk ylimääräistä.
G.L.Hasselblatt Waasassa 1901
One Response to “Vapaasti pyörivä takapyörä”
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.

























October 21st, 2010 at 19:11
Todellakin! Get with the program, people!